Kiedy warto udać się do psychologa?

 

kiedy-warto-udac-sie-do-psychologa

Szybkie tempo życia, presja w pracy, oczekiwania w życiu prywatnym oraz nieustanne wyzwania codzienności sprawiają, że czujemy się przytłoczeni, bezsilni, a nierzadko także niewystarczający. W takich momentach warto się na chwilę zatrzymać i złapać zdrowy dystans do otaczającego nas świata. Czy naprawdę musimy sprostać wszystkim tym oczekiwaniom? Czy to co robimy jest naprawdę nasze, czy robimy to, bo wydaje nam się, że tak trzeba?

W odpowiedzi na powyższe pytania może pomóc profesjonalne wsparcie psychologa. Warto bowiem pamiętać o tym, że szukanie pomocy u specjalisty nie jest oznaką słabości, lecz świadomym krokiem w kierunku dbania o własne zdrowie i rozwój osobisty.

Chroniczny stres i lęk – sygnały, że potrzebujesz pomocy

Stres jest naturalną reakcją organizmu na sytuacje wymagające uwagi i działania. Jednak funkcjonowanie w warunkach długotrwałego stresu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Moment, w którym stres staje się problemem powinien być dla nas jasnym sygnałem, że pora poszukać wsparcia.

Chroniczny stres i lęk mogą manifestować się na różne sposoby, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Emocjonalne objawy chronicznego stresu obejmują m.in.:

  • Stałe uczucie niepokoju, drażliwości lub przygnębienia.
  • Trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji.
  • Przewlekłe uczucie zmęczenia i wyczerpania emocjonalnego.
  • Nagłe napady gniewu lub frustracji bez wyraźnej przyczyny.

Fizyczne objawy stresu i lęku mogą przyjąć postać:

  • Problemów ze snem, takich jak bezsenność czy nadmierna senność.
  • Bólu głowy, napięć mięśniowych, bólu pleców oraz innych dolegliwości somatycznych.
  • Zaburzeń apetytu prowadzących do utraty lub przyrostu masy ciała.
  • Osłabienia układu odpornościowego i częstych infekcji.

Kiedy chroniczny stres i lęk wymagają interwencji psychologa?

Stres i lęk nie zawsze muszą wymagać natychmiastowej interwencji. Nie należy jednak ignorować symptomów, które mogą sugerować to, że funkcjonujemy w warunkach chronicznego stresu, który zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Kiedy w takim razie warto udać się do psychologa?

Objawy standardowych sytuacji stresowych zazwyczaj ustępują po krótkim czasie. Jeśli objawy stresu i lęku utrzymują się przez klika tygodniu lub miesięcy, może to być sygnał, że potrzebujesz wsparcia. Pomoc psychologa będzie nieoceniona również wówczas, gdy obserwujesz negatywny wpływ stresu i lęku na swoją pracę, naukę, relacje rodzinne czy społeczne.

Każdy z nas wypracowuje swoje mechanizmy radzenia sobie ze stresem, lękiem oraz innymi negatywnymi emocjami. Jeśli zauważasz, że stosowane przez Ciebie metody radzenia sobie przynoszą więcej szkody niż pożytku, warto umówić się do psychologa w celu ich przedefiniowania i poszukania nowych, bardziej efektywnych strategii zaradczych.